Služby

Znalecká činnosť

Za znalca je považovaná fyzická alebo právnická osoba, ktorá je zapísaná v zozname znalcov, ktorý vedie Ministerstvo spravodlivosti SR. Znalecká činnosť je špecializovaná odborná činnosť vykonávaná znalcom pre zadávateľa (súdy, orgány verejnej moci, fyzické alebo právnické osoby) za podmienok ustanovených Zákonom NR SR č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch v znení neskorších predpisov.

Znalec je povinný vykonávať znaleckú činnosť osobne, riadne a v určenej lehote, účelne, hospodárne a nestranne. Je povinný zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone alebo v súvislosti s výkonom činnosti, ak nie je tejto povinnosti zbavený zadávateľom alebo ministrom alebo ak osobitný predpis nestanovuje inak.

Znalec zapísaný v zozname nesmie bezdôvodne odmietnuť vykonať znalecký úkon iba ak je vo veci vykonania úkonu zaujatý, nie je zapísaný v odbore alebo odvetví, v ktorom je potrebné úkon vykonať, súd alebo orgán verejnej moci mu v konaní nepriznal preddavok alebo iný zadávateľ nezložil preddavok na vykonanie úkonu, závažné rodinné, zdravotné, pracovné problémy mu neumožňujú vykonať úkon riadne a včas a nie je poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorá môže vzniknúť v súvislosti s jeho činnosťou.

Znalec vykonáva svoju činnosť pre zadávateľa za odmenu, náhradu hotových výdavkov a náhradu za stratu času – znalečné.

Stavebný dozor

Ak sa chystáte na stavbu domu či iného typu budovy, iste ste sa už stretli s pojmom stavebný dozor.

Stavebný dozor dohliada na korektné prevedenie všetkých prác spojených s realizáciou stavby a ich kvalitu. Dozerá na dodržiavanie správnych postupov a sleduje vedenie stavebného denníka, aby bol informovaný o všetkých činnostiach, ktoré boli vykonané. Stará sa tiež o bezpečnosť pracovníkov a ochranu ich zdravia. Navyše je zodpovedný za súlad so schváleným projektom stavby, dodržanie všetkých podmienok stavebného aj územného povolenia a všetkých súvisiacich zákonov. Ak zistí pri výkone kontroly prítomnosť nedostatkov alebo nedorobkov, zabezpečí ich odstránenie. Ak chyby nie je možné odstrániť, oznámi túto skutočnosť stavebnému úradu.

Stavebný dozor tiež kontroluje, či je zabezpečená inštalácia a prevádzka technického zariadenia stavby. Dozerá aj na spôsob uloženia stavebných zariadení, stavebných hmôt a výrobkov. Kontroluje vhodnosť použitia stavebných materiálov a používané technologické postupy.

Kto môže vykonávať stavebný dozor

Úlohu stavebného dozoru môže vykonávať iba osoba zapísaná v registri stavebného dozoru, ktorý je vedený Slovenskou komorou stavebných inžinierov. Zároveň je potrebné, aby stavebný dozor spĺňal všetky zákonom dané podmienky zloženia skúšok a preukázania skúseností v stavebnej oblasti. Pri svojej činnosti používa na osvedčenie písomností okrúhlu pečiatku a svoj podpis. Na pečiatke sa zároveň nachádza registračné číslo, ktoré má pridelené v registri. Ak sa chcete presvedčiť o kvalite poskytovaných služieb, môžete požiadať stavebný úrad o poskytnutie zoznamu stavieb, na ktorých konkrétna osoba vykonávala dohľad.

Prečo je potrebný stavebný dozor

Úlohou stavebného dozoru je zabezpečiť, aby bolo dielo vyhotovené v požadovanej kvalite a v súlade so všetkými súvisiacimi predpismi. Vďaka tomu je zabezpečená tiež hospodárnosť celého procesu realizácie. Včasné odhalenie prípadných chýb predchádza zbytočným zdržaniam a oddialeniu termínu dokončenia stavby.

Mnohé stavebné firmy ponúkajú svoj vlastný stavebný dozor. Pre nestranné posúdenie každého kroku realizácie je však vhodnejšie zabezpečiť si nezávislý dozor. Niekomu sa môže zdať táto investícia zbytočná, v konečnom dôsledku však môže ušetriť nemalé náklady.

Ing. Romeo TANUŠKA Vonkajší rad 795/4, 926 01 SEREĎ, +421 948 909 253
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!